Ionizátory vody
Úvodem
I přestože spousta z nás si stále není vědoma přímé spojitosti mezi překyselením organismu a vznikem rozmanitých onemocnění, bylo již mnohokrát prokázáno, že tzv. acidobazická rovnováha (tedy pro tělo vyrovnaný poměr mezi kyselinami a zásadami) je velmi důležitá.
Kyseliny jsou totiž pro tělo obecně škodlivé a je tedy zapotřebí jejich redukování (proč jinak by se tělo snažilo udržovat mírně zásaditou krev, kterou zásobuje všechny své orgány?). Leč tomu dnešní způsob stravování, kdy dochází k přílišné konzumaci kyselinotvorných produktů (masa, prefabrikovaných potravin, alkoholu, apod.) zdaleka nepomáhá.
Jednou z možností, jak s překyselením organismu účinně bojovat, vyjma často razantní změny jídelníčku, je pití dostatečného množství zásadité (neboli alkalické) vody. Nejenže má lepší chuť, ale jelikož obsah vody v těle zdravého člověka je přibližně 70%, má její správná konzumace podstatný vliv na náš organismus a zdraví. Ne nadarmo se proto ionizované zásadité vodě přezdívá živá voda. S ionizátorem vody si ji můžete snadno připravovat přímo u vás doma.
Kvalita balené a kohoutkové vody
Ačkoli kvalita a nezávadnost vody v České Republice je pod přísným dohledem, děje se tak většinou v místech, kde voda opouští vodárnu. Jenže po té musí ještě urazit mnohakilometrovou cestu, než se dostane do vodovodního kohoutku spotřebitele. A právě během té může v důsledku zastaralého či znečištěného potrubí docházet ke kontaminaci a značnému zhoršení její kvality. Tento problém je znatelný mj. ve starých zástavbách s olověným potrubím, kde dochází k nepatrnému uvolňování olova a dalších škodlivin do pitné vody.
Vezmeme-li navíc v potaz, kolik leckdy člověk utratí ročně za balenou vodu, která trpí uskladňováním v PET lahvích a její prospěšnost je minimálně diskutabilní (například výsledky testu balených vod společností dTest prokázaly nedovolený výskyt cizorodých organických látek jako chloroform, benzo(a)pyren, dichlormethan, či nadlimitní obsah dusitanů a zvýšený počet organotrofních bakterií [1]), je smutné, že se filtrace a ionizace vody v dnešní době považuje za luxus. Při bližším pohledu přitom může člověk zjistit, že konzumací filtrované a ionizované vody z vodovodu nejen žije zdravěji, ale zároveň šetří své peníze i životní prostředí.
Filtrovaná vs. ionizovaná voda
Při filtraci, které se využívá již po staletí, dochází k odstraňování mechanických, chemických a biologických nečistot z vody pomocí různorodých technologií. Zatímco k ionizaci vody dochází běžně i v přírodě a to konkrétně ve vysokých atmosférických výškách, kde se kondenzují kapky vody a dochází k jejich "nabití". Z toho důvodu je dešťová voda ionizovaná. Stejný jev ale dokážeme nasimulovat pomocí ionizátorů vody a vy tak můžete mít kvalitní přefiltrovanou a zionizovanou vodu i ve vaší domácnosti.
Vlastnosti a účinky ionizované zásadité vody
Bylo zjištěno, že voda mající léčivé účinky pro lidské tělo, bývá nejen se zásaditým pH, ale taktéž vysoce ionizována (další informace zde na videu). Této skutečnosti využívá mimo jiné japonský lékař Dr. Hiromi Shinya, který s její pomocí léčí své pacienty a dokazuje to pomocí kolonoskopie (více například zde). Při ionizaci vody dochází k tomu, že se molekuly vody shlukují do menších molekulárních struktur, což jim pak umožňuje snáze "prostupovat" do buněk. To má za následek efektivnější hydrataci našich orgánů a lepší schopnost organismu vylučovat toxické látky.
Živá a mrtvá voda - dbejme na pH
Zásadité vodě se přezdívá i z výše uvedených důvodů „živá voda“ a naopak vodě kyselé (tedy s pH nižším jak 7) „mrtvá“. Bohužel v dnešní době dochází k tomu, že lidé často konzumují tekutiny s kyselým pH. Příkladem jsou sycené a především slazené (či jinak ochucené) nápoje. PH takových nápojů se může pohybovat až okolo 2,5 [2], přičemž žaludeční kyseliny mají pH přibližně 0 - 2. Jinými slovy lidé konzumují tekutiny téměř stejně kyselé jako jsou jejich žaludeční šťávy.
Navíc ani skutečnost sycení oxidem uhličitým (CO2) není z našeho pohledu lidskému organismu prospěšná, přičemž samotné vydechování či říhání po požití takové tekutiny (tedy zbavování se těla tohoto plynu) to jen potvrzuje.
Pro člověka je vhodné dlouhodobé pití zásadité vody s pH 8.5 - 9 (jak je vidno i na obrázku výše). Pro zdravotní účely se hodí i hodnoty vyšší, ale to jen v krátkodobém rozmezí a nejlépe pod dohledem. Hodnota pH okolo 10 má také schopnost rozpouštět tuky. Vhodné je i ovoce či zeleninu (zakoupenou v obchodě) nechat po dobu několik minut namočenou právě v takto silně zásadité vodě, protože z ní dokáže "vylouhovat" část pesticidů a dalších petrochemických látek použitých během produkce. Studie navíc ukazují, že v překyseleném organismu se lépe daří patogenním organismům, které jsou příčinou mnoha onemocnění. Ostatně, jak už bylo uvedeno výše, PH krve zdravého člověka se pohybuje v mírně zásaditém spektru, což by nám mohlo napovídat, že i příroda lidský organismus předurčila k tomu, aby "operoval" více na pravé (alkalické) straně stupnice pH.
Kvalita ionizátorů vody
Kvalita přístrojů k ionizaci vody na našem trhu, jak už tak bývá zvykem, se může v několika ohledech výrazně lišit. Především je podstatné, jak je velká a z jakých materiálů je vyrobená elektrolytická membrána. Kvalitní elektrolytické buňky jsou vyrobené z titanu s povrchovou platinovou úpravou, aby se této stěžejní části vodních ionizátorů zaručila pokud možno co nejdelší životnost. Ionizátory vody by v sobě měly mít také zabudovaný účinný vodní filtr za účelem odstranění mechanických nečistot, těžkých kovů, apod. (které bychom jinak konzumovali a navíc by docházelo k většímu opotřebení elektrolytického článku). Výkonné přístroje na výrobu ionizované vody můžete poznat také dle toho, kolik objemu vody jsou schopné vyprodukovat za minutu, přičemž standard se pohybuje okolo 2 litrů za minutu. Pod touto hodnotou se převážně nacházejí přístroje horší kvality s malou plochou elektrolytického článku. Existují však i výkonnější ionizátory mající průtok okolo 6 litrů (například ionizátor Chanson Revolution), které lze využít jak pro komerční provoz, tak v místech, kde má voda opravdu špatnou kvalitu.
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)
(vč. 21% DPH)